MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

Ze života obce [ Historie (archivní dokument) ]

Důsledky něžné revoluce v roce 1989, snaha o nápravu křivd, následné restituce, ale zejména omezování zemědělské výroby pak těžce postihlo zaměstnance Ekonomického celku, a tedy značnou část občanů obce, kteří se navíc nemohli v předchozích letech naučit reagovat na tuto situaci. Všechny tyto změny - jistě velmi nepříjemné a bolestivé pro obyvatele a pro obec - nás; dle mého názoru; vrací do stavu, kdy je možné a nutné navázat na původní styl hospodaření - znovuvytvoření a prosperita stavu malých a středních podnikatelů a živnostníků - a hlavně obnovení života občanské společnosti.
V tom vidím naději a příležitost pro tuto obec.
Přes tyto složité okolnosti je možné Jeseník nad Odrou současnosti charakterizovat jako místo, kde většina občanů pevně zakotvila. Kvalita bydlení - zejména po dokončené plynofikaci a dostupnosti telefonů - se dostala na úroveň obyvatel měst. Poměrně dobré je i spojení s okolím. Nicméně životnímu prostředí ještě dlužíme vybudování kanalizace v kvalitě odpovídající nastupujícímu století; ale i opravy resp. demolice starých staveb; které nepřispívají ke vzhledu obce:
Uvědomuji si také, že by v obci měla narůst nabídka možných aktivit a příležitostí pro volný čas, a to zejména mládeže, ale i pro příchozí turisty. Je to jistě výzva pro obec, pro spolky i pro podnikatele.Nakonec ještě malá poznámka. K obci Jeseník nad Odrou byly v druhé polovině 20.století připojeny další - do té doby samostatné - obce: Hůrka, Blahutovice, Polouvsí a Hrabětice. Všechny tyto místní části mají svou vlastní pestrou historii a každá z nich by si zasloužila vlastní pojednání. Věřím, že i k tomu bude v budoucnu příležitost.

Ing. Karel Glogar, bývalý starosta  

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: Ivana Náplavová org. 56, 28.11.2003 v 15:40 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule