MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

Trasa Skřítek - Červenohorské sedlo [ Turistická trasa ]

Skřítek - Červenohorské sedlo
Typ: pěší
Náročnost: náročná
Čas.náročnost: celodenní
Délka: 24 km + 2 km na vrchol Pradědu a zpět
Náročnost: poměrně náročná trasa, dlouhá a strmá, stoupání na hřeben, prudká klesání z Petrových kamenů a ze Švýcárny
Možnosti občerstvení: motorest na Skřítku, chaty Ovčárna, Barborka, hotel Figura, Sporthotel Kurzovní, Švýcárna, Chata Červenohorské sedlo, Horský hotel Červenohorské sedlo
Trasa Skřítek - Praděd - Červenohorské sedlo - Šerák - Ramzová bývá označována jako nejkrásnější a nejzajímavější hřebenovka,.a proto také nejfrekventovanější. Kdo po ní nešel, nepoznal Jeseníky. Celá trasa měří necelých 40 km, proto je v průvodci rozdělena do dvou částí. První z nich je úsek ze Skřítku na Červenohorské sedlo.
U motorestu Skřítek si všimneme kamenné plastiky Skřítka, místního patrona, přejdeme přes silnici a pokračujeme kolem NPR Rašeliniště Skřítek k rozcestníku Nad Skřítkem, odkud se vydáme stoupáním na Ztracené kameny, které nabízejí výhledy na Sobotínsko a Vernířovicko. Ještě krátké stoupání lesem a dorazíme na hřeben. Cesta, lemovaná kosodřevinou, vede kolem tyčového značení, míjíme Pec, Pecny a Břidličnou až dojdeme k Jelení studánce s vydatným pramenem a kamenným přístřeškem, kde se dá přečkat nepřízeň počasí.
K Jelení studánce se dostaneme též po vrstevnicové Mravenčí cestě přes chatu Alfrédku, která se nachází na území PR Pod Jelení studánkou, vyznačující se množstvím mravenišť.
Od Jelení studánky vystoupíme přes Jelení hřbet a Kamzičník na druhý nejvyšší vrchol Jeseníků, Vysokou holi (1464 m), po pravé straně se rozkládá nejprve Malá kotlina a po chvíli také Velká kotlina, jedna z nejcennějších lokalit Jeseníků. Za Vysokou holí následují Petrovy kameny, mohutné skály spjaté s čarodějnickými procesy. Výstup ke skalám je zakázán z důvodu ochrany vzácných rostlinných druhů. Nyní nás čeká prudký sestup na Ovčárnu, místo možného odpočinku a občerstvení.
Od Ovčárny pokračujeme silnicí směrem k chatě Barborce a k rozcestí na Praděd. Vrchol Pradědu (1491 m) s telekomunikační věží s vyhlídkou, z níž lze vidět i Krkonoše nebo Tatry, je vzdálen 1 km.
Z rozcestí se vydáme směrem k chatě Švýcárně, nejstarší horské chatě v Jeseníkách a na rozcestí Slatě odbočíme doprava na Velký Jezerník. Rašeliniště překonáváme po povalovém chodníku (pozor - některé úseky jsou ve špatném stavu). Po červené značce přejdeme na rozsáhlou odlesněnou plochu k horní stanici lyžařského vleku a sestoupíme do rekreačního areálu na Červenohorském sedle, odkud můžeme odjet autobusem směrem na Šumperk nebo Jeseník. Z Červenohorského sedla můžeme sestoupit do Koutů nad Desnou po žluté pěší trase (5 km) k vlaku Železnice Desná (poslední odjezd směr Šumperk v 22.00 hod).

Zdroj:
Jena - Nejkrásnější cykloturistické a turistické výlety

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Turistická trasa
AKTUALIZACE: Uživatel 1176 (Archivní záznam) org. 49, 08.02.2008 v 10:26 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule