MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

52. Mezinárodní folklorní festival ČERVENÝ KOSTELEC

Tisková zpráva
52. MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL ČERVENÝ KOSTELEC 23. - 27. srpna 2006
Festival vznikl v roce 1954 jako lidová slavnost a konal se u altánu na Rýzmburku nedaleko Žernova v Babiččině údolí. Navazuje na mimořádné a bohaté folklorní tradice Červenokostelecka a využívá tohoto prostředí pro prezentaci neprofesionálních folklorních souborů všech typů. Je nejvýznamnější akcí tohoto charakteru v kraji a jeden z největších v České republice. V posledních letech, díky kvalitnímu obsazení všech programů zahraničními soubory, které ve svých zemích představují folklorní špičku, se zařadil mezi nejvýznamnější festivaly v Evropě. Festival je i nejstarším v Čechách. Hlavním posláním festivalu je udržení folklorních tradic regionu Podkrkonoší a Podorlicka.
Hlavním pořadatelem festivalu je Městské kulturní středisko Červený Kostelec, spolupořadateli jsou Město Červený Kostelec, Sdružení Červený Kostelec a Folklorní sdružení ČR. Festival se koná s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Rady Královéhradeckého kraje. Záštitu nad festivalem přijali Cyril Svoboda a poslanec Parlamentu ČR Jiří Hanuš.
2005
Letošní festival se uskuteční ve dnech 23. - 27. srpna 2006 v přírodním areálu u Divadla J.K.Tyla a v případě nepříznivého počasí v Sokolovně v Červeném Kostelci.
První den bude patřit zahraničním souborům. Se svými programy se představí veřejnosti v podvečerních a večerních vystoupeních. Tyto akce se již tradičně setkávají s velikým zájmem veřejnosti. Středeční večer zakončí taneční zábava s přizvanou kapelou. Novinkou bude fotosoutěž. Ta spočívá v tom, že všechny fotografičtí nadšenci mohou až do sobotního večera zachytit jedinečné momenty z účinkování zúčastněných souborů. Každý jednotlivec odevzdá nanejvýš 3 fotografie po dvou kopiích do sobotních 22 hodin. Soutěžní exempláře budou v průběhu festivalu vystaveny a vyhodnoceny. Vítěz obdrží finanční ocenění v hodnotě 1.000,- Kč.
Čtvrtek je pro účinkující volným dnem, kde mají možnost seznámit se s nejbližším okolím. Většinou s nimi jezdí pečovatelé do skal, na Dobrošov, na zámek v Náchodě a podobně. Od 18 hodin všechny potěší vystoupení zahraničních souborů. Divák pomalu poznává mentalitu, zvyky a tradice vystupujících souborů.V 21 hodin se rozezní struny cimbálu, který odstartuje dvouhodinový medailónek slovenských souborů. V kom tyto krásné tóny vzbudí touhu k tanci, má jedinečnou možnost od 23 hodin, kdy začíná taneční zábava s lidovou muzikou. A protože hrají a zpívají soubory, můžeme se těšit, že náš také naučí jejich zajímavé tance.
V pátek od 14,30 hodin soubory tančí a zpívají na náměstí. Připomínají tak obyvatelům a návštěvníkům Červeného Kostelce dobu festivalu. Zaoceánské soubory budou mít svá samostatná vystoupení v 18 hodin a "Čertovinky", což je lidové taneční divadlo v podání Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna začne v 21 hodin. Večer zakončí tradiční Taneční zábava s folklorem, které se účastní soubory a diváci společně.
V sobotu v 10 hodin je pravidelně v přírodním areálu Mše svatá nejen pro občany, ale i pro soubory, které se na mši aktivně podílejí. Ve 14,30 hodin se zahájí velký sobotní maraton s folklorem . Nejprve to bude divácká soutěž "Odpoledne s folklorem" o nejoblíbenější soubor. Každá vystupující skupina má u pódia umístěnou nádobu se svým jménem, do které diváci vhazují mince podle toho, který soubor se jim zdá nejoblíbenější a nejmilejší. Vyhodnocení se uskuteční v neděli na závěr hlavního programu. Od 18 hodin bude patřit podium dětským folklorním souborům. Galapředstavení pod názvem "Soubory se představují" se rozjede v 19,30 v přírodním areálu a všichni, kdo mají rádi žhavé kubánské rytmy jsou zváni na Zábavu v Kubánském rytmu. K tanci či poslechu hraje kapela Son de Cuba, vítěz soutěže Pague Latin Awards 2005.
V neděli ráno se rozezpívá a roztančí celé naše město. Průvod krojovaných účastníků, který je zároveň pozvánkou na hlavní program festivalu, vyjde ze sídliště Koubovka a půjde přes náměstí do přírodního areálu. Na své cestě budou soubory tančit a zpívat v doprovodu svých muzik. Věříme, že svým elánem, jako každoročně, roztančí i část diváků, kteří se sejdou na trase průvodu. Již od 12 hodin se uskuteční "Setkání lidových muzik" v přírodním areálu. Ve 13 hodin bude zahájen hlavní program 52. mezinárodního folklorního festivalu "Folklorní svět v Červeném Kostelci". Dle režie se na jevišti budou celé odpoledne střídat všechny zúčastněné soubory, aby nás potěšily rozmanitostí svých lidových písní a tanců. V podvečerních hodinách, za melodie znělky festivalu, se festival ukončí.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz . Slavnosti podporují Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský a další.

Zpracovala: Kateřina Kultová
ředitelka festivalu
tel. 491 465 919, 604 897 399
E-mail: kultova@mksck.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 08.08.2006 v 23:36 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule