MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

Kostel Sv. Jiří [ Kostel nebo katedrála ]

Ruina kostela Sv. Jiří, Pelhřimovy

Ruina kostela svatého Jiří se nachází na území dnes již zaniklé původní kolonizační vesnicí z roku 1308 zvanou Pelhřimovy, (nebo také Moravské Pelhřimovy).
Kostel Svatého Jiří byl vybudován v 1. polovině 15. století. Stavební úpravy zde byly provedeny v 17. a 18. století, západní průčelí přistavěno počátkem 19. století. Dnes se dochovala pouze ruina kostela s ohradní zdí.

Kostel je desítky let opravován  partou nadšenců z Hnutí  Duha Jeseníky pod vedením Ivo Dokoupila.

Hnutí Duha, které se snaží o jeho záchranu, má od roku 2005 památku ve své správě a postupně ji opravuje. Kostel už má novou střechu i stropy. Během oprav v něm restaurátoři odkryli a zrestaurovali i část vzácných fresek z roku 1420. Hnutí už tam uspořádalo řadu kulturních i vzdělávacích akcí, mši ale ještě ne. Dokoupil uvedl, že dosud poslední mše se v kostele konala v roce 1946, než obec opustili němečtí obyvatelé. Kostel poté podle něj patřil družstvu, které v něm léta mělo sklad hnojiv.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/v-kostele-ktery-jako-jediny-zustal-po-zanikle-vsi-pelhrimovy-se-po-75-letech-k.A210705_191133_ln-zajimavosti_lihem  

V červenci 2021 se v kostele sv. Jiří  konala po 75.letech mše svatá. Mši sloužil farář z Ostravy Jan Plaček. 
Ruina kostela Sv. Jiří, Pelhřimovy

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km

AKTUALIZACE: Leo Dedek (OS Oblík, IC Osoblažsko) org. 56, 07.02.2022 v 15:01 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule