MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

Úředníci se přou, zámek chátrá

Pohádkový zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku má nejistou budoucnost. Žádné ministerstvo ho už nechce, protože jej stát nechal postupně zchátrat.
Krnovští památkáři zadali už loni v dubnu současnému nájemci zámku v Dívčím Hradě, in¬stituci s názvem Zdravotnické zabez-pečení krizových stavů (ZZKS), aby ho opravila. Termín závazných opat¬ření byl stanovený do konce roku 2012. Najednání, která proběhla ke konci května, ale vyšlo najevo, že ZZKS, které patří pod ministerstvo zdravotnictví, splnilo jen některé dílčí, snadnější úkoly. Ten hlavní, opravu střechy, které hrozí zřícení, už neprovedlo, a to i přes fakt, že na to mělo více než rok čas.
„Mohli bychom dát ZZKS podle zákona tučnou pokutu anebo napří¬klad zámek vyvlastnit. Ale tato opat¬ření by nic neřešila. Zmíněná sama totiž v likvidaci a není schopná nechat zámek v potřebném rozsahu opravit, ba ani zaplatit pokutu,“ říká Andrea Šírová, památkářka z krnov¬ské radnice. „Pak by došlo ke kurióz¬ní situaci, že jedna státní instituce by zažalovala tu druhou,“ doplnila ještě Šírová.
Přestože vedení ZZKS nezajistilo potřebné stavební úpravy, a tak více¬méně nepečuje o zámek způsobem, který nařizuje zákon, mělo alespoň snahu nemovitost převést na jiného vlastníka.
5 plus 2 Bruntálsko
ze dne 6.června 2013
DALŠÍ INFORMACE: Zámek Dívčí Hrad
Zveřejněno 06.06.2013 v 19:18 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule